Franklin & Marshall College Franklin & Marshall College

Officers & Members

President: Donnell Butler '95
Vice-President: Jon Stone
Secretary: Ed Fenlon
Treasurer: Kate Snider '99
Credentials Chairs:  Ben McRee
Historian: Maria Mitchell


Genevieve Abravanel, English
Greg Adkins, Physics & Astronomy
Sylvia Alajaji, Music
Rachel Anderson-Rabern, Theatre, Dance & Film
Jay Anderson, Math & Computer Science (emeritus)
Kim Armstrong, Spanish
Annette Aronowicz, Religious Studies
Misty Bastian, Anthropology
Curt Bentzel, German & Russian 
Kevin Brady, Art & Art History
Tim Brixius '00, College Communications
Lydia Brubaker, Office of the Provost
Caitlin Murphy Brust '14, F&M Works
Donnell Butler '95, Office of the Dean of the College
Matthew Butterfield, Music
Monica Cable, Office of Postgraduate Fellowships
John Campbell, Psychology
Karen Campbell, German & Russian
Alan Caniglia, Office of the Provost
Jarrett Cherner, Music
Michael Clapper, Art & Art History
Christine Conway, Counseling Services
Mary Ann Cooke, Esq. '90, Development
Jessica Cox, Spanish
Ned Dixon, Physics & Astronomy
Alice Drum, English (emerita)
Laura Eiford, Martin Library of the Sciences
Joel Eigen, Sociology
Caroline Faulkner, Sociology
Arny Feldman, Math & Computer Science
Edward Fenlon, Chemistry
Janet Fischer, Biology
Sean Flaherty '73, Economics
Kathryn Flinn, Biology
Lee Franklin, Philosophy
Robert Friedrich, Government
Lisa Gasbarrone, French
Tamara Goeglein, English
Ira Grushow, English (emeritus)
Dean Hammer, government
Bennett Helm, philosophy
Amy Hofmann '04, Chemistry
Nicole Hoover '09, Philosophy
Justin Hopkins '07, Writing Center
Sam Houser '89, Office of the President
Peter Jaros, English
Gregory Kaliss, American Studies
Howard Kaye, Sociology
Jennifer Kibbe, Government
Alison Kibler, American Studies
Kirsten Kirby, Health Professions Advising
Richard Kneedler '65, President Emeritus
Konstantinos Kourelis, Art & Art History    
Carrie Landfried, French
Phyllis Leber, Chemistry
Amanda Loh '13, National College Advising Corps
Mikaela Luttrell-Rowland, Alice Drum Women's Center
Amy Lytle, Physics & Astronomy
Mike Martell, Economics
Joel Martin, Provost and Dean of the Faculty
Kelly McAllister '07, Office of the Dean of College
Katherine McClelland, Sociology
Ben McRee, History
Sue Mennicke, Office of International Programs
Gretchen Meyers, Classics
Elizabeth Middleton, National College Advising Corps
Keith Allen Miller, Science, Technology & Society
Maria Mitchell, History
Rick Moog, Chemistry
Nate Mulberg, Athletics & Recreation
Kendall Mulligan, Athletics & Recreation
Amy Mulnix, Faculty Center
Amy A. Myers, M.D., Appel Health Services
Herschel Nachlis, Government
Michael Penn, Psychology
Robyn Piggott, Office of the President
Carl Pike, Biology (emeritus)
Bruce Pipes, Provost Emeritus
Katherine Plass, Chemistry
Elizabeth Praton, Physics & Astronomy
Iwan Praton, Math & Computer Science
Amelia Rauser, Art & Art History
Jennifer Redmann, German & Russian
Ashley Rondini, Sociology
Timothy C. Roth II, Psychology
Debra Schwab, Biology
Timothy Sipe, Biology
Katharine Snider '99, Office of the Dean of College
Ann Steiner, Classics
Grier Stephenson, Government
Jon Stone, German & Russian
Erik Talvitie, Mathematics & Computer Science
Beth Throne, Esq. '95, Office of the Dean of College
Tony Ugolnik, English (emeritus)
John Vanderzell, Government (emeritus)
Robert Weber, Athletics & Recreation
Kerry Whiteside, Government
Claude Yoder, Chemistry
Kate Ziegelstein '14, International Programs